Çatı Tadilatı

Çatı Tadilatı

Doğal ya da doğal olmayan faktörlere karşı binaların üst kısımlarının zamanla hasar görmesine neden olabilecek faaliyetlere denmektedir. Bu gibi durumlarda çatı tadilatı işlemine başvurulmaktadır. Çatılar zaman zaman bulundukları bölgelerde deforme olarak zarar görebilmektedir. Böyle durumlarda aralıklı olarak kontrol ve tahribat muayenesinden geçmektedir.

Eğer muayeneler sonuç vermiyorsa çatı tadilatı işlemle geçilerek çatının yeniden onarılıp düzenlenmesi sağlanmaktadır. İçeriklerine ve maddelere bakıldığı takdirde çatı fazlasıyla uzmanlık ve hassaslık gerektiren konular arasında bulunmaktadır. Çatıların işlevlerine bakıldığı takdirde ısı yalıtımlarını sağlayan en önemli yapı taşlarından biri olarak bilinmektedir.

Bunun yanında enerji anlamında fazlasıyla tasarruf imkanı sunmaktadır. İyi bir şekilde koruduğundan dolayı bina ile ilgili herhangi bir problem yaşanmasını önleyerek önlem alınmasını sağlamaktadır. Ortaya çıkan tahribatlarda ise çatı tadilatı gündeme de gelmektedir. Özellikle Büyük şehirlerde çatıların hasar alması daha fazla olmaktadır.

Çatı Tadilatı Nasıl Yapılır?

Çatının tadilat işlemlerine başlanmadan önce gerekli muayenelerden geçmesi gerekmektedir. Aldığı deformasyon hesaplanarak hangi yollu tadilata gidileceğine karar verilmektedir. Eğer ufak çaplı sorunlar olursa genellikle küçük tadilat işlemleri ile çatı tadilatı gerçekleştirilmektedir. Ancak sorun fazlasıyla büyük bir şey içerdiği takdirde çatının tamamen sökülüp yeniden takılma işlemi yapılmaktadır.

Bu gibi durumlarda ustanın iyi olmasının çok büyük bir önemi bulunmaktadır. İşleme hemen karar vermesi ve nasıl bir tadilatın gerçekleştirileceğini kullanıcılara anlatarak bilgilendirmektedir. Çatı tadilatı yapılırken ilk önce tüm kısımların sökülmesi ve sökülen yerlere uygun yapışkanlar ile malzemelerin döşenmesi gerekmektedir.

Sonrasında ise yapışan malzemeler kurutularak çatının yeniden kullanımı hazır hale getirilmesi sağlanmaktadır. Bu gibi durumlar genellikle yaz aylarında daha uygun bir şekilde yapılmaktadır. En büyük nedenlerinden biri ise havada ortaya çıkabilecek olan soğuk durumlardan çatının etkilenmemesi olmaktadır.

Çatı Tadilatında Ustanın Önemi Nedir?

Usta ne kadar iyi olursa çatının tadilat süreçleri o kadar kısa bir sürede sonlanmaktadır. Profesyonel ekipler fazla kişiyle oluşturduğu tadilat yöntemleri sayesinde pratik bir sonuca doğru gitmektedir. Çatı büyük yönlü bir hasar aldığı takdirde çatı iskeletinin komple söküleceğinden dolayı demir profillerinin döşenmesi ve sürecin uzaması söz konusu olabilmektedir. Ancak işinde başarılı olan uzmanlar bu gibi durumlarda erken monte etme hizmeti sunabilmektedir. Bundan dolayı ustanın önemi çok büyük bir yere sahip olmaktadır.

Çatı Tadilatında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Detayları araştırıldığı takdirde genellikle hem çatı için farklı bir malzeme kriteri seçilmektedir. Çoğunlukla ahşap çatılarda kullanılan malzemelerin altına köpük detayları yerleştirilmektedir. Onun dışında dış aparatların hepsi izole camlar ile kapanmaktadır. Artık günümüzde her çatının altında yerleştirilen plaklar sayesinde ısının yalıtımı en yüksek derecelerde sağlanmaktadır.

Hasar minimum düzey indiğinden dolayı daha sağlam yapılar ortaya çıkmaktadır. Çatılarda bulunan eklem sistemlerinin yerlerine ya da baca bitimlerinin bulunduğu bölgelere ayaklar yerleştirilmektedir. Böylece dışarıdan gelebilecek olan soğuk etkilere karşı havanın kırılması mevcut olmaktadır. Son dönemlerde saç Yapı malzemeleri kullanılarak çatı kenarlarının daha sağlam bir boyutta kalması sağlanmaktadır.

Çatı Tadilatı Fiyatlandırmaları

Çatıların tadilat ve tamirat fiyatlandırmaları genellikle kullanılacak olan malzemelerin fazlalığına ya da azlığına göre farklılaşabilmektedir. Yapım esnası düşünüldüğü zaman kesinlikle yağmurlu ya da soğuk havalarda çalışmaların yapılmaması gerekmektedir. Malzeme ne kadar kaliteli olursa çatıların kullanım ömrü o kadar uzamaktadır.

Özellikle iskelet sistemini kullanılacak olan malzemenin sağlam yapılarda oluşturulmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Çatılardaki tahribat ne kadar artarsa fiyatlandırmada o kadar artmaktadır. Son dönemlerde çatılardaki oluk problemlerinin ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Bu tarz durumlarda genellikle en etkili çözümler oluklara malzemelerin döşenmesi olmaktadır.

Full Çatı
WhatsApp
Çevirimiçi