Teras Yalıtımı

Teras Yalıtımı

Özellikle binalarda kışın kullanılan ve muhafazayı güçlendiren en önemli sistemlerden biri olarak bilinmektedir. Bu sistemler ürünlerin hacmine ve kapladıkları alanlara göre değişkenlik göstermektedir. Günümüzde teras bulunan tüm binalarda teras yalıtımı işlemi yapılmaktadır.

Çoğunlukla soğuk havalara karşı hava muhalefetine maruz kalan tüm binaların teraslarında rahatlık sağlanabilmesi adına öncelik verilmesi gereken işlemler arasında bulunmaktadır. Genellikle en çok açık teraslarda teras yalıtımı gibi durumları yaptırmaya doğabilecek nedenler ortaya çıkmaktadır. Kişiler çoğunlukla kış aylarında kötü hava şartlarından etkilenebilecek sızıntılar yaşamaktadır.

Bugün biz durumları yaşamamak adına teras yalıtımı yaptırarak tüm kış boyunca rahatlık sağlamaktadır. İyi bir yalıtım ve güzel bir hayat şartı ve standartları için insanların düşünmeden bu sistemi evlerine yaptırması gerekmektedir.

Böylece her mevsim terasların rahat bir şekilde kullanımı sağlanmaktadır. Sadece kış aylarında değil yaz aylarında da yalıtım yapılmayan terasların inanılmaz derecede sıcak olduğu bilinmektedir. Bu durumlarda insanlar teraslarında otururken aşırı sıcaktan rahatsız olmaktadır.

Teras Yalıtımı Avantajları Nelerdir?

En büyük avantajlarından biri suyun akmasını ve etrafı sıçramasını önlemek olmaktadır. Dıştan gelebilecek her türlü etkiye karşı fazlasıyla dayanıklı olduğu bilinmektedir. Aşınmanın ya da ortaya küçültebilecek tüm yıpranmaların önüne geçmektedir. Bunun yanında olumsuz olabilecek hava şartları ve problemlerin ortadan kalkması adına zarardan korunmaktadır.

Genellikle herkesin ihtiyaç duyduğu teras yalıtımı birçok ürüne ev sahipliği yapmaktadır. Malzemeleri terasların içeriklerine ve bulunduğu koşullara göre değişmektedir. Çoğunlukla başlangıçlar inşaat sürecindeki olan evlere yapılmaktadır. Aktif yapıldığından dolayı da kullanıcılar çok fazla beklemeden teras yalıtımına sahip olmaktadır.

Teras Yalıtımı İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Malzemelerin standartlarına ve koşullarına bakıldığı takdirde membran yapılı malzemeler çimento esaslı veya akrilik esaslı malzemeler kullanılmaktadır. Malzemelerin en büyük özelliklerinden biri suya dayanımlı olması olmaktadır. Böylece yağmurdan ya da kar gibi ıslak bölgelerin zemine tutulmasını engellemektedir.

Çoğunlukla membranlar malzemelerin alt tabakaya geçmesini önlediğinden dolayı balkonlarda ya da teras çaplı yerlerde herhangi bir şişme kesinlikle yaşanmamaktadır. İzolasyonun katmanları ve sınıfları en üst mertebeye kadar çıkarılmaktadır. Böylece yalıtım var oldukça sağlam boyutlar ile gerçekleştirilmektedir.

Çimento esaslı malzemelerin kullanılmasının en büyük temellerinden biri çimentolar zemine tamamen yapışıp sıfır kaplandığından dolayı altına geçebilecek ya da sızdırabilecek suları en büyük oran ile önlemektedir. Akrilik yapılı malzemeleri ise suyu üst yapısından kaydırarak iç tabakasına girmeyi azaltmaktadır.

Teras Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Yalıtımın yapılış aşamaları incelendiği takdirde terasların üstüne seramik kaplamalar ya da izolasyon yapıları monte edilmektedir. Bunun öncesinde ise zeminin tertemiz bir şekilde hazır hale getirilmesi beklenmektedir. Zemin üzerinde bulunan çıkıntılar ya da toz kir gibi problemlerin ortadan kalkması için detaylı bir temizlik yapılmaktadır.

Yüzey tamamen pürüzsüz bir hale getirilene kadar bu işlem devam etmektedir. Yalıtım için katmanlara bakılarak su yalıtımı için en uygun malzemenin içeriği ve kriterleri belirlenmektedir. Doğru kaplama ve planlama yöntemleri ile malzemeler sıfır bir şekilde döşenmektedir.

İlk katı olan bölgeye dolgular uygulandıktan sonra son katına kadar sürülerek beklenmektedir. Işınlara dayanıklı olabilmeleri adına ışın dayanıklılığı sistemleri de ortaya koyulmaktadır. Zeminlerde hiçbir problemin yaşanmaması için her türlü önlem alınmaktadır.

Teras Yalıtımı Fiyatları

Yalıtım fiyatları konusunda net ve tam bir bilgi verilmesi söz konusu olmamaktadır. Bu genellikle kişinin bulunduğu alanın büyüklüğüne ve kullanılacak malzemenin genişliğine göre değişmektedir. Malzeme oranı ne kadar artarsa fiyatlandırmalar da o kadar artmaktadır. Bunun yanında bu işte çalışacak olan kişi sayısı da büyük bir öneme sahip olmaktadır. Tüm bu detaylar buna bağlı olarak belirlenmektedir.

Full Çatı
WhatsApp
Çevirimiçi