Çatı Yapımı

Çatı Yapımı

Çatı yapımı için bina şekline uygun proje belirlenmekte olup bu projeye uygun çatı sistemi geliştirilmektedir. Sıcak, yağmur, kar, soğuk gibi birçok doğa olaylarından korunmasını sağlayan çatı yapımı karkas kısmı ile başlamaktadır. Çatı yapımı için öncelikle maliyet hesaplaması oluşturulmaktadır. Çatının yapımı için gerekli malzemeler göz önüne alınarak maliyet ortaya çıkmaktadır.

Farklı aşamalardan oluşan çatı yapımı, son derece karmaşık bir işlem olarak görülmektedir. Ahşap çatı yapımının yanı sıra metal çatı yapımı gibi istekler gelebilmektedir. Yapılacak çatının türüne göre kullanılacak malzemeler değişiklik göstermektedir. Çatı iskeleti yapıldıktan sonra gerekli malzemeler kullanılarak çatı izolasyonu yapılmaktadır. Çatı yapımı için en fazla tercih edilen malzeme, ahşap olmaktadır.

Çatı Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Çatı yapımı için dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Bunların arasında en önemlisi, kullanılacak malzemeler olmaktadır. Kullanılacak malzemelerin dış etkenlere ve kötü hava koşullarına karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Aksi durumda birçok sorun yaşanabilmektedir. Hatalı tek bir işlem, yapılan bütün işlemin hatalı gözükmesine neden olmaktadır.

Uygun eğim, şekil ve boyut verilen çatılar, estetik görünümlere kavuşmaktadır. Çatı çeşidine uygun yalıtım yapılmaktadır. Tam bir mühendislik hesaplaması gerektiren çatı yapımı yüksek binalar üzerine kurulmaktadır. Her türlü zorlayıcı çevresel etkilere karşı dayanıklı olan çatı, kar birikintilerini taşıyabilecek kapasitede olmaktadır. Deneyimli ve profesyonel çatı yapımı ustası, dikkat etmesi gereken bütün unsurlara gereken özeni göstermektedir.

Çatı Yapımı Fiyatları

Çatı yapımı malzemeleri arasında asfalt kiremit, ahşap kiremit, metal ve beton kiremit bulunmaktadır. Ekonomik ve dayanıklı olduğu için en yaygın çatı yapımı malzemesi olarak asfalt kiremit çatı kaplama tercih edilmektedir. Çatı yapımı fiyatları, evin büyüklüğüne ve ürün seçimine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Genelde en ucuz çatı yapımı fiyatlarına asfalt kiremit çatı sahip olmaktadır. Çatı yapımı sırasında eve zarar vermemek için su yalıtımı ve ısı yalıtımı eksiksiz yerine getirilmektedir. Çatı yapımı tamamlandıktan sonra belirli periyotlar ile bakımları yapılmaktadır. Uzun yıllar hiçbir bakım görmemiş çatılar, zaman içerisinde eve zarar vermektedir.

Özel Tasarım Çatı Yapımı

Korunaklı bir yapı oluşturulabilmesi için çatı yapımı önem arz etmektedir. Özellikle her türlü hava koşullarına direnç gösterecek ve uzun ömürlü olacak çatı sistemleri yapılmaktadır. Sadece fiziksel açıdan değil, görsel olarak da etkileyici bir görünüme sahip olmaktadır. Binalara yakışacak çatıların yapımı için özel tasarımlar kullanılmaktadır. İşinde uzman olan ustalar, çatı yapımı sürecini en iyi şekilde idare etmektedir.

Amaca uygun olarak birbirinden farklı çatı yapımı gerçekleştirilmektedir. Balkon veya teras için yapılacak çatılar için akılcı çözümler sunulmaktadır. Evlerin yanı sıra cafe ve restoran gibi farklı iş yerleri için de yapısına uygun çatı yapılmaktadır. Her türlü malzeme üzerinden çatı yapımı için planlı olarak çalışılmaktadır.

Çatı Yapımı Modelleri

Yapıların en üst seviyesinde, güneş ve ses yalıtımı bakımından önemli olan çatılar için doğru projelendirmelerin yapılması gerekmektedir. Uzun ömürlü ve kullanışlı çatı yapımı modelleri, ekstra sorunlar olmadığı sürece binanım ömrü son bulana kadar kullanılmaktadır. Çatı yapımı modelleri, evin mimarisine ve konumuna göre belirlenmektedir.

Çatı projesi çizildikten sonra yapılması gereken çatı modeli ortaya çıkarılmaktadır. Bina yapısına göre beşik çatı modelleri düşünülebilmektedir. Yapılacak olan bölgenin şekline ve bina yapısına göre çatı yapımı değişebilmektedir.

Çatı modellerinin her biri için ayrı malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Çevreye zarar vermeden gerçekleştirilen çatı yapımı, az maliyetli çözüm sunmaktadır. Bütün çatı yüzeyleri aynı eğimde kalmaktadır. Çatı yapımı malzemelerinin kaliteli olması kadar işçiliğin de kaliteli olmasına dikkat edilmektedir.

Full Çatı
WhatsApp
Çevirimiçi